I am & Ich bin

Ahoj, jmenuju se Honza...

Narodil jsem se 14. února v minulém tisíciletí v podkrkonošském Trutnově, východočeském okresním městě tehdy ještě socialistického Československa.

Stačilo mi osm tříd základky, než jsem pokračoval ve studiu na Obchodní akademii. Byl to čas, kdy jsem aboslutně nepřemýšlel o budoucnosti a užíval každého dne. Byl jsem strůjcem nejrůznějších a nedomyšlených hloupostí, na které rád vzpomínám. 

Během třeťáku jsem se setkal s Bohem. Ikdyž bych se před tím každému vysmál, kdyby mi prorokoval tuto změnu, stal jsem se křesťanem. To můj život poznamenalo mnohem víc, než jsem si tenkrát dokázal představit. Díky tomu se rozplynula odpověď na otázku, čím že bych to chtěl jednou být. Zkrátka jsem pozbyl touhy stát se ředitelem ČNB.

Po maturitě jsem šel na dva roky pracovat do instaletérské firmy. Cením si této zkušenosti, protože se mi život ukázal poněkud jinak, než jsem do té doby znal. Rozhodnutí vydat se k přijímajícím zkouškám na teologii předznamenalo trochu divokou, ale především pro mne nepředstavitelnou jízdu…

Pak už to šlo samo. Mohl jsem si přivonět k ke kráse biblické hebrejštiny a řečtiny, které se snažím využívat dodnes. K tomu se připojila spolupráce na organizaci dětských táborů, kempů pro mládež. Začínal jsem svá první kázání, pastoraci a aktivní život v církvi. 

Během studií jsem se seznámil se svou životní láskou Janczou. Brali jsme se na dnešní poměry celkem mladí. Nelituji toho, naopak. Snad by to samé podepsala i ona.

Nástupní praxi jsem jako “mládežnický kazatel” absolvoval na Smíchově. Poté jsme se s manželkou stěhovali do Litoměřic. Sloužil jsem ve sborech CASD Litoměřice, Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem. Měl jsem možnost ochutnat službu ve vězeňské duchovenské péči, výuku na gymnáziu v oblasti mediální gramotnosti, spolupořádání škol v přírodě, koordinaci humanitární pomoci pod hlavičkou ADRA během záplav na litoměřicku a mnohé další. 

Další cesta nás zavedla do Chomutova, kde jsme dodnes. Sloužím ve sborech v Chomutově, Litvínově, Mostěma Teplicích. Protože je služba faráře specifická, pustil jsem se díky podpoře manželky, církve i svěřených sborů také do lektorské činnosti programů primární prevence rizikovéhomchování na základních školách, poradenství pro děti a mládež v poradně Zeptej.Se, kaplanské činnosti (kterou jsem však díky vytíženosti přerušil), koordinaci Křesťanského centra pro rodinu Horizont v Chomutově a koordinaci práce s dětmi v klubu Pathfinder - Severní hvězda. 

Jízda to je. To jooo. A někdy hrbolatá. Díky několika zdravotním karambolům jsem nabral směr otevřený terapii. Dokončil jsem pětiletý sebezkušenostní daseinsanalytický výcvik skupinové psychoterapie, tříletý teoretický seminář daseinsanalýzy, dvouletý seminář výkladu snů dasensanalytickou metodou. Aktuálně mne čekají dvě složky psychoterapeutického vzdělávání - individuální psychoterapická sebezkušenost a supervize. Zatím jsem nedojel a netuším, jak bude další cesta vypadat. 

I tak ale ve vší vážnosti a radosti vyznávám: “Bohu dík”!

.

© 2022 Jan Matoušek. Všechna práva vyhrazena 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!